W tym roku mija 25. rocznica wpisania malborskiego zamku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z tej okazji, w środę, 28 września 2022 r. w Muzeum Zamkowym odbyły się uroczyste obchody tego ważnego jubileuszu.

Z tej okazji wręczone zostały okolicznościowe odznaczenia, m.in. dla zasłużonych pracowników Muzeum Zamkowego w Malborku oraz medale pamiątkowe wieloletnim pracownikom.

Podczas uroczystości zaprezentowany został krótki film z 1998 r., przedstawiający uroczyste odsłonięcie m.in. przez ówczesnego dyrektora Muzeum Zamkowego, Mariusza Mierzwińskiego pamiątkowej tablicy poświęconej wpisaniu  zamku malborskiego na Listę UNESCO.

Tablica znajduje się na ścianie przy bramie do Zamku Średniego malborskiej twierdzy. Można przeczytać na niej, że obiekt ten w grudniu 1997 r. wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Obchody jubileuszu uświetnił koncert Orkiestry Polskiego Radia „Amadeus” pod dyr. Anny Duczmal-Mróz.

Przypomnijmy.

W grudniu 1997 roku, podczas XXI plenarnej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Neapolu przyjęto przez aklamację wniosek o wpisanie na Listę UNESCO malborskiego zespołu zamkowego.

W ten sposób zamek Malbork stał się ósmym obiektem z Polski, jaki znalazł się na tej najbardziej prestiżowej liście skarbów naszej cywilizacji.

Jest to największy z zachowanych w Europie średniowiecznych zamków.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę:

https://malbork.naszemiasto.pl/malbork-zamek-od-25-lat-na-liscie-swiatowego-dziedzictwa/ar/c7-9017761