Bochnia

Bochnia to najstarsze miasto w Małopolsce, położone nad rzeką Rabą na pograniczu Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego, które otrzymało prawa miejskie na 4 lata przed samym Krakowem.

Stało się to za sprawą odkrycia tutaj soli kamiennej w 1248 roku. Kopalnia Soli Bochnia, będąca obecnie jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych regionu, jest najdłużej działającym nieprzerwanie zakładem wydobywczym w Europie. Nic więc dziwnego, że jest obiektem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. O tym, jak ważną rolę niegdyś pełniła bocheńska kopalnia świadczy fakt, że Żupy Krakowskie, do których należała również młodsza kopalnia w pobliskiej Wieliczce, za panowania króla Kazimierza Wielkiego, generowały 1/3 przychodów królewskiego skarbca.

Dzisiaj Kopalnia Soli Bochnia oferuje odwiedzającym kilka tras turystycznych oraz wiele atrakcji: ekspozycję multimedialną, przejazd podziemną kolejką, przeprawę łodziami, zajęcia edukacyjne, gry integracyjne, ślizg na 142 metrowej (!) zjeżdżalni, i inne, których w krótkiej informacji nie sposób wymienić. W bocheńskiej żupie można również spędzić noc na ogromnej sypialni, zorganizowanej w komorze Ważyn, która mieści między innymi dyskotekę i boisko sportowe.

Pobyt w komorze Ważyn – największym podziemnym pomieszczeniu w Europie wykonanym przez człowieka, to przede wszystkim możliwość przebywania w leczniczym mikroklimacie wyrobisk zabytkowej kopalni. Właściwości podziemnego aerozolu niwelują objawy alergii oraz korzystnie wpływają na poprawę stanu zdrowia osób z chorobami dróg oddechowych. Warto zobaczyć również znajdującą się na powierzchni zabytkową maszynę parową oraz zgromadzoną przy niej kolekcję minerałów.