Gmina Jawor

Miasto Chleba – Miasto Pokoju

Jawor mógłby obdzielić swoimi zabytkami niejedno miasto. To już 770 lat odkąd  nadano mu prawa miejskie, dlatego też z Jaworem związanych jest wiele ciekawych historii i legend, a Muzeum Regionalne w swoich zbiorach ma tysiące niezwykłych eksponatów dokumentujących burzliwe dzieje miasta i regionu, a nawet prawdziwy skarb, ukryty w jednej z muzealnych sal. We wnętrzu klasztornego kościoła znajdziemy liczne polichromie z początku XVI w., zabytki rzeźby drewnianej oraz malarstwa tablicowego i sztalugowego. Dla tych, co lubią (zwłaszcza młodsi zwiedzający!) bardziej dynamiczne spotkania z historią. Muzeum oferuje szereg lekcji muzealnych, od warsztatów konserwatora sztuki, malarstwa, poprzez ewolucję pisma po życie zakonne w średniowieczu i świąteczne tradycje.

Z Jaworem kojarzą się głównie dwie budowle – Ratusz i Kościół Pokoju. Ten pierwszy, swą 65 metrową sięga chmur w samym sercu miasta – w Rynku, który po zakończonej inwestycji rewitalizacji dumnie może stawać w szranki z najpiękniejszymi Rynkami w Polsce. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Sala Rajców znajdująca się na II piętrze Ratusza. XIX w. witraże zachwycają nie tylko miłośników tej sztuki, ale wszystkich, którzy zdecydują się przyjrzeć im z bliska. Wojna i pokój, legendarna bogini, pejzaże miasta przypominające o żyzności okolicznych ziem. I ul, nawiązujący do średniowiecznej rodziny Lauterbachów, która piekła wyśmienite pierniki, którymi przez całe dekady zachwycano się na całym Śląsku oraz poza granicami.

Ewangelickiego Kościoła Pokoju nie trzeba zachwalać. Jego unikatowość, piękno i bezcenną wartość dla dorobku kulturowego całego świata doceniła Rada UNESCO wpisując go 13 grudnia 2001 r. na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Dziś jest docelowym miejscem wycieczek turystów z całego świata, którzy przemierzają setki kilometrów by móc na własne oczy zobaczyć to boskie dzieło ludzkich rąk.

W każdym zakątku starego miasta można znaleźć zabytki i poczuć klimat minionych wieków. Takim przykładem jest Kościół pw. św. Marcina – 9. pod względem wielkości kamienny kościół gotycki w Polsce! Jego budowa, na przełomie XIII i XIV w. trwała 30 lat. Wyryta na jednym z epitafium data 1362 wskazuje, że może to być najstarszy tego typu zabytek w Europie Środkowej!  W tym kościele wszechobecny się jest św. Marcin – patron miasta, a jego oryginalna płaskorzeźba usytuowana nad wejściem do prezbiterium pochodzi z XIV w.