W Kościele Pokoju w Świdnicy, wpisanym w 2001 r. na Listę Światowego Dziedzictwa w Polsce, rozpoczynają się obchody 370 lat istnienia. Od 4 do 11 września 2022 r. zaplanowano z tej okazji szereg ciekawych wydarzeń, takich jak nabożeństwa jubileuszowe, koncerty, wernisaże, spektakle czy wieczory autorskie.

Jubileuszowe uroczystości nawiązują do pamiętnego września 1652 r., kiedy to odmierzono plac pod budowę świątyni ewangelickiej i powołano nową parafię edyktem króla Czech Ferdynanda IV Habsburga.

Kościół Pokoju w Świdnicy jest jednym z dwóch tego typu obiektów w Polsce, ale co ważniejsze jest on największą taką świątynią na świecie, zdolną pomieścić 7 500 wiernych.

Od 1989 roku gospodarzem Kościoła Pokoju w Świdnicy jest Ks. bp Waldemar Pytel – proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Świdnicy oraz biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Przez wszystkie lata swojej posługi Ksiądz Proboszcz przeprowadził gruntowną renowację świątyni i placu Pokoju. Kościół otrzymał nową instalację nowoczesnych systemów zabezpieczających, nowy gontowy dach. Wzmocniono ściany, wyrestaurowano ołtarz, ambony, organy, bramy wjazdową, dom dzwonnika, dom stróża, liceum ewangelickie oraz część cmentarza.

Ciężka praca i poświęcenie Księdza Proboszcza i Jego Małżonki, Bożeny Pytel zasługują na słowa ogromnego uznania i szacunek. Dzięki aktywności Gospodarzy Kościół Pokoju jest niewątpliwie jedną z najbardziej niezwykłych i wyjątkowych świątyń w Polsce.

Z okazji jubileuszu 370-lecia istnienia Kościoła Pokoju w Świdnicy Zarząd Ligii Miejsc Światowego  Dziedzictwa w Polsce życzy wszelkiej pomyślności i błogosławieństwa Bożego. Niech piękno i unikalność tej nadzwyczajnej świątyni  cieszy oczy wiernych i zwiedzających przez kolejne setki lat!

Fot. Bożena Pytel

For. Bożena Pytel