„Tylko dla zuchwałych” to nazwa wakacyjnego rajdu pojazdów zabytkowych odbywającego się na trasie Jawor – Rozewie w terminie 28 lipca 2020 r. – 1 sierpnia 2020 r. W ramach współpracy partnerskiej członków  Stowarzyszenia LOT „Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO” w dniach 30 – 31 lipca 2020 roku Toruń będzie miał przyjemność gościć uczestników rajdu.  To właśnie w grodzie Kopernika 30 lipca br. zakończy się II etap tego niezwykłego wyścigu organizowanego przez Jaworskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji we współpracy z miastem Jawor w ramach obchodów 50-lecia założenia pierwszej Jaworskiej Bazy Harcerskiej na Przylądku Rozewie. Na potrzeby organizowanej przez uczestników rajdu wystawy pojazdów zabytkowych udostępniona zostanie wschodnia pierzeja Rynku Nowomiejskiego, stanowiącego część Zespołu Staromiejskiego Torunia wpisanego w roku 1997 na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Mamy nadzieję, że rajd spotka się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Torunia oraz turystów odwiedzających zabytkowy Toruń, a dla uczestników będzie wspaniałą okazją, aby zwiedzić architektoniczne i kulturowe dziedzictwo miasta. Specjalnie dla upamiętnienia tego wydarzenia oraz motoryzacyjnego spotkania w Toruniu, Muzeum Okręgowe w Toruniu przygotuje wystawę dotyczącą 20-lecia wpisu Torunia na prestiżową listę UNESCO.

Tego typu wydarzenia są niewątpliwie świetną okazją do promocji polskich obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zachęcamy wszystkich członków Stowarzyszenia do łączenia swoich sił i podejmowania wspólnych inicjatyw, które służą promocji i upowszechnianiu wiedzy na temat dóbr światowego dziedzictwa w naszym kraju.