Szanowni Państwo,

W dniu 15 maja 2020 r. na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowana został informacja o wsparciu, na jakie liczyć mogą opiekunowie Pomników Historii oraz miejsc światowego dziedzictwa UNESCO w ramach przygotowanej przez rząd i przyjętej przez parlament Ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, tzw. Tarczy Antykryzysowej 3.0. Nowe przepisy, które z inicjatywy ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego znalazły się w ustawie wprowadzają możliwość ubiegania się o dofinansowanie wynagrodzeń osób zatrudnionych przez podmiot zarządzający Pomnikiem Historii lub miejscem światowego dziedzictwa ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Zachęcamy członków Stowarzyszenia, jak również wszystkie podmioty będące opiekunami Pomników Historii lub miejsc światowego dziedzictwa UNESCO do zapoznania się ze szczegółami rozwiązań zawartych w Tarczy Antykryzysowej 3.0, które znajdują się na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (link do strony poniżej).

https://www.gov.pl/web/kultura/tarcza-antykryzysowa-dla-opiekunow-pomnikow-historii-i-miejsc-swiatowego-dziedzictwa

Poniżej znajdą Państwo również tekst stosownej ustawy z dnia 14.05.2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 875), art. 46, ust. 11 (s. 41-43; zaznaczone kolorem).