Biuro Stowarzyszenia Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO ma przyjemność poinformować, iż w środę 24 kwietnia 2019 r., podczas uroczystej gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Muzeum Emigracji w Gdyni, wśród nagrodzonych oraz uhonorowanych odznaczeniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego znaleźli się również Członkowie naszego Stowarzyszenia.

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia pragniemy serdecznie pogratulować księdzu Tomaszowi Stawiakowi, proboszczowi parafii ewangelicko-augsburskiej w Jaworze i opiekunowi tamtejszego Kościoła Pokoju, który został zwycięzcą konkursu „Zabytek zadbany” w kategorii „Architektura i budownictwo drewniane”.

Szczególne wyrazy uznania Zarząd Stowarzyszenia kieruje również na ręce Pana dr Marka Rubnikowicza. Dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu, które jest Członkiem Wspierającym nasze Stowarzyszenie, został bowiem uhonorowany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wieloletnie zaangażowanie w popularyzację dziedzictwa kulturowego regionu oraz kreowanie i praktykowanie zasady muzeum otwartego na społeczność lokalna i regionalną.

W dziedzinie muzealnictwa Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” odznaczony został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego także dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku. Zarząd Stowarzyszenia serdecznie gratuluje Panu Dyrektorowi tego zaszczytnego odznaczenia.

„Wszystkim nagrodzonym serdecznie dziękuję za trud pracy, którego owocem były otrzymane medale i nagrody. Życzę kolejnych sukcesów w dążeniu do jak najlepszej ochrony dziedzictwa kulturowego i historycznego naszego kraju”Prezes Zarządu Zbigniew Fiderewicz.

Więcej informacji na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod adresem: http://mkidn.gov.pl/pages/posts/miedzynarodowy-dzien-ochrony-zabytkow-9458.php

fot. Paweł Kobek, MKiDN