3 i 4 czerwca 2025 r. w Departamencie Ochrony Zabytków w Warszawie odbyło się spotkanie opiekunów miejsc światowego dziedzictwa UNESCO w Polsce. Wydarzenie przyciągnęło ekspertów i specjalistów z całego kraju, stając się doskonałą przestrzenią do wymiany doświadczeń oraz dyskusji nad wyzwaniami jakie stawia konieczność właściwej ochrony najcenniejszych obiektów dziedzictwa. 

W wydarzeniu uczestniczyli opiekunowie i zarządcy polskich miejsc światowego dziedzictwa UNESCO, zarówno kulturowych jak i przyrodniczych, a także przedstawiciele wojewódzkich, miejskich i diecezjalnych służb konserwatorskich, władze samorządowe oraz inni, zaangażowani w ochronę dziedzictwa.

Pierwszy dzień spotkania poświęcony był omówieniu kluczowych zagadnień dotyczących ochrony, zarządzania i finansowania miejsc światowego dziedzictwa w Polsce, w kontekście zobowiązań państwa jako Strony Konwencji UNESCO. W dyskusji udział wzięli

Spotkanie stanowiło ważną platformę do wymiany doświadczeń i wiedzy oraz omówienia aktualnych problemów zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i z perspektywy praktyki zarządców poszczególnych obiektów. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. zabezpieczenia przeciwpożarowe drewnianych obiektów sakralnych czy, tak ważna w kontekście aktualnej sytuacji geopolitycznej czy klimatycznej, ochrona miejsc dziedzictwa w kontekście konfliktów zbrojnych i sytuacji kryzysowych – na przykładzie przygranicznych świątyń drewnianych – oraz działania Stołecznego Konserwatora Zabytków dotyczące ochrony historycznych miast na wypadek wojny.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Zespół Zadaniowy ds. Miejsc Światowego Dziedzictwa Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Z ramienia Stowarzyszenia Liga Miejsc Światowego Dziedzictwa w Polsce w dyskusji wzięli udział: Prezes Zarządu – Ewa Banaszczuk -Kisiel, Wiceprezes Zarządu Rafał Zwolak, Sekretarz Zarządu Michał Krasucki.

fot. Ewa Banaszczuk – Kisiel