Tegoroczna powódź zniszczyła nie tylko prywatne domy, punkty usługowe czy hotele, ale też wiele zabytków. Do atrakcyjnych turystycznie miejscowości, które najbardziej ucierpiały podczas powodzi, należy Kłodzko, Stronie Śląskie i Lądek-Zdrój. Woda przedarła się także do Świdnicy, gdzie aktualnie trwa szacownie strat.
Remonty i renowacje pochłoną miliardy złotych, straty dla kultury i dziedzictwa będą ogromne.
Narodowy Instytut Dziedzictwa ma oszacować straty, ale gołym okiem widać, że są one ogromne. Lista miejsc, które ucierpiały, jest długa. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Ochrona zabytków na 2025 r. wydzieli część środków na osobny priorytet dedykowany zabytkom, które ucierpiały na skutek powodzi. Resort poinformował, że uruchomienie naboru do nowego priorytetu o wartości 100 mln zł nastąpi w styczniu 2025 r.
Wyjaśniono, że „termin ten uwzględnia czas, jaki będzie potrzebny dla oszacowania strat i przygotowania dokumentacji przez wnioskodawców”. Za szacowanie strat będą odpowiedzialne zespoły terenowe Narodowego Instytutu Dziedzictwa w porozumieniu z Wojewódzkimi Konserwatorami Zabytków i Wojewódzkimi Urzędami Ochrony Zabytków.
Do udzielania pomocy finansowej zachęca na swoim profilu na Facebooku Michał Krasucki, Stołeczny Konserwator Zabytków i Sekretarz Zarządu naszego Stowarzyszenia. Instytut Bezpieczeństwa Dziedzictwa w Krakowie wspierany przez samorządowych konserwatorów zabytków organizuje zbiórkę na zakup osuszaczy, hydrometrów, środków dezynfekujących oraz środków ochrony osobistej. Darowiznę można przekazać na pośrednictwem zaufanego portalu:
https://zrzutka.pl/rrgwsg
Zachęcamy do pomocy!