W nocy z piątku (12 stycznia) na sobotę (13 stycznia) na liczącym ponad 350 lat murze, okalającym Kościół Pokoju w Świdnicy, pojawiły się  wulgarne napisy, połączone z symbolami nazistowskimi. Mur wraz z całym placem Pokoju jest zabytkiem wpisanym na światową listę UNESCO.  Prokurator Rejonowy w Świdnicy przekazał, że szanse na złapanie sprawców są duże oraz, że za publiczne znieważenie organu konstytucyjnego RP, w tym wypadku Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska, poprzez namalowanie środkami chemicznymi znieważających treści, nawiązujących do symboliki nazistowskiej oraz zniszczenie zabytku o szczególnym znaczeniu dla kultury, sprawcom grozi od roku do nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Prokurator zaznaczył także, iż parafia nie będzie musiała czekać z usunięciem napisów do zakończenia śledztwa, ponieważ materiały zostały już zabezpieczone. Sposób usunięcia wulgaryzmów musi być jednak skonsultowany z konserwatorem zabytków.

Stowarzyszenie LOT ” Liga Miejsc Światowego Dziedzictwa w Polsce” stanowczo potępia i sprzeciwia się takim aktom wandalizmu oraz wyraża głębokie zaniepokojenie działaniami skutkującymi niszczeniem bądź demolowaniem jakichkolwiek zabytków o szczególnym znaczeniu dla kultury i dziedzictwa.

Liczymy, że mur Kościoła Pokoju w Świdnicy niezwłocznie zostanie przywrócony do swojego pierwotnego stanu a zarządcy obiektu, ks. pb. Waldemar Pytel oraz p. Bożena Pytel odzyskają spokój ducha po tym bulwersującym zdarzeniu.

fot. Bożena Pytel