W miniony weekend wystartowała 31. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Największe w Europie wydarzenie kulturalno-edukacyjne, w tym roku odbywa się pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. W 2 i 3 weekend września odbędą się setki wydarzeń w całej Polsce. Spotkajmy się na #EDD. Razem odkryjmy bogactwo lokalnych zabytków, historii i tradycji!

Od ponad 30 lat wrzesień to miesiąc Europejskich Dni Dziedzictwa. Także Polska od wielu lat włącza się w to  wydarzenie. Nadchodzące dwa weekendy (9-10 i 16-17 września) to kulminacja wydarzeń pod szyldem #EDD, które staną się wspaniałą okazją do odkrywania niezwykłych zabytków i udziału w różnorakich wydarzeniach kulturalnych.  W obchody #EDD solidarnie każdego roku włączają się między innymi muzea, teatry, biblioteki, uczelnie, lokalne samorządy, organizacje pozarządowe, jak również osoby prywatne. W programie znaleźć można przede wszystkim warsztaty, spotkania, wystawy, koncerty, pokazy, festyny i wiele innych atrakcji, które pozwolą głębiej poznać historię i kulturę lokalną, regionalną oraz narodową.

Hasło Europejskich Dni Dziedzictwa 2023 „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” związane jest z jubileuszem 20-lecia konwencji UNESCO dotyczącej dziedzictwa niematerialnego i 10-leciem Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dziedzictwo kulturowe to nie tylko zabytki, ale także tradycje i żywe formy wyrazu, takie jak tradycje ustne, sztuki widowiskowe, wiedza o przyrodzie i rzemiosło tradycyjne.

Więcej o wydarzeniach związanych z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa znajdziecie Państwo na stronie: https://edd.nid.pl/