W tym roku przypada 20. rocznica wpisania Kościołów Pokoju w Świdnicy i Jaworze na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 13 grudnia 2001 r. na sesji w Helsinkach dwa zachowane ewangelickie Kościoły Pokoju na Dolnym Śląsku w Jaworze i Świdnicy zostały uznane przez Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO za dziedzictwo kultury unikatowe w skali świata.

Z tej okazji w dniach 10-11 września 2021 roku w Kościele Pokoju w Świdnicy odbyła się konferencja naukowa „Drewno nie może czekać!” oraz jubileuszowy koncert fortepianowy laureata Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Rafała Blechacza.

Władze Stowarzyszenia Liga Miejsc Światowego Dziedzictwa w Polsce podczas wydarzeń rocznicowych w Świdnicy reprezentowała Wiceprezes Zarządu Ewa Nekanda-Trepka, która na ręce kustosza świdnickiego Kościoła Pokoju ks. bp. Waldemara Pytla przekazała list okolicznościowy od Prezesa Zarządu Ligi Zbigniewa Fiderewicza wraz z pamiątkową grafiką przedstawiającą opiekuna świątyni na jej tle. W uroczystościach jubileuszowych z okazji 20-lecia wpisu Kościoła Pokoju w Świdnicy na listę światowego dziedzictwa UNESCO uczestniczyła również Sekretarz Ligi Beata Moskal-Słaniewska – Prezydent Miasta Świdnicy. Główny gospodarz uroczystości ks. bp Pytel, nawiązując do wystroju kościoła gdzie na ścianach znajdują się setki aniołów, nadał tytuł Aniołów Świątyni kilkunastu osobom, które przyczyniły się do wpisu na listę światowego dziedzictwa oraz pomagają dbać o jego dobrą kondycję. Prof. Ulrich Schaff, który kierował pracami konserwatorskimi już w latach 90-tych, został Ambasadorem Kościoła Pokoju.

Księdzu Biskupowi oraz całej wspólnocie parafialnej Kościoła Pokoju pw. Św. Trójcy w Świdnicy gratulujemy 20 lat na liście światowego dziedzictwa UNESCO oraz determinacji i zaangażowania w przywracaniu blasku temu niezwykłemu zabytkowi.

Więcej informacji na temat jubileuszu znajdą Państwo na stronie internetowej Kościoła Pokoju w Świdnicy: