Kościół Pokoju w Jaworze trafił na kolekcjonerski banknot euro. Limitowany nakład numizmatycznej pamiątki spotkał się z dużym zainteresowaniem i rozszedł się błyskawicznie.

Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 20-lecia wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO Kościołów Pokoju w dniu 15 maja 2021 r. ruszyła przygotowana przez Gminę Jawor wraz z firmą Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o. emisja unikalnego banknotu o nominale 0 euro. Na awersie pamiątkowego banknotu znalazł się Kościół Pokoju w Jaworze wraz z jego ozdobnymi elementami. Na rewersie zaś przedstawiono najsłynniejsze europejskie zabytki UNESCO.

To pierwszy banknot w Polsce przedstawiający obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa. Autorką jego projektu jest wybitna polska artystka Rusłana Nowakowska, która w swoim dorobku posiada wiele projektów monet kolekcjonerskich, w tym przygotowywanych dla Narodowego Banku Polskiego.

Łącznie wyemitowanych zostało 3000 banknotów kolekcjonerskich w cenie 20 zł za sztukę. Euro z Kościołem Pokoju, które były do nabycia m.in. w specjalnym automacie ustawionym na jaworskim Rynku, okazały się wyjątkowo cenną pamiątką i szybko znalazły nabywców wśród kolekcjonerów oraz miłośników numizmatyki.

Panu Burmistrzowi Jawora Emilianowi Berze i jego współpracownikom oraz proboszczowi parafii ewangelicko-augsburskiej ks. Tomaszowi Stawiakowi gratulujemy pomysłu zwieńczonego sukcesem. Zachęcamy wszystkich Członków Stowarzyszenia do podejmowania podobnych przedsięwzięć promocyjnych i z nadzieją wypatrujemy kolejnych eurobanknotów z polskimi obiektami UNESCO.